»Glave po izvedenem Adecco pokalu EX-YU 2011, enem izmed testov za EuroBasket 2013, so se že nekoliko ohladile, zdaj je čas za analizo. Analizo, ki bo prinesla še boljšo organizacijo naslednjih dogodkov,« tako se začne sporočilo za javnost Košarkarske zveze Slovenije, povezano z nedavnim dogajanjem v ljubljanski dvorani Stožice.
Turnir šestih republik, ki si je nadel delovno ime Adecco pokal EX-YU 2011, je organizirala pisarna podjetja EP 2013, d.o.o., na čelu z njenim direktorjem Alešem Križnarjem, s pomočjo pisarne KZS. “Delo se je začelo praktično že takrat, ko so vse zveze na področju nekdanje Jugoslavije potrdile prihod v Ljubljano. Ni bilo lahko vseh skupaj zbrati na enem mestu, saj moramo vedeti, da štiri od teh reprezentanc igrajo celo v isti skupini na EuroBasketu 2011. Uspelo nam je, turnir je bil dober, tekmovalne napetosti ravno prav, o zadovoljstvu reprezentanc pa priča tudi pismo Košarkarske zveze Srbije, ki nam je iskreno čestitala za organizacijo in si zaželela, da se bomo na enak način spet kmalu srečali,” je dejal Križnar, ki med drugim skrbi tudi za tekočo organizacijo projekta Basketball without Borders, ki poteka v Hali Tivoli.
Na Adecco pokalu EX-YU 2011 je delalo 15 organizatorjev, 14 sodnikov, 14 pomožnih sodnikov, 8 tehničnih komisarjev, 42 hostes, 70 članov spremljevalnega programa, 80 prostovoljcev in več kot 100 varnostnikov. “Število ljudi, ki je delalo na dogodku dokazuje, za kako velik projekt gre. No, na evropskem prvenstvu jih bo še veliko več.”
Navdušili so prostovoljci
Med njimi bodo seveda tudi prostovoljci, ki so organizatorje navdušili, enako tudi direktorja prvenstva Križnarja: “Prostovoljcev bomo potrebovali okoli 1.500 in, če gledamo le na priljubljenost košarke v Sloveniji in prvi naval prijav, potem menim, da bomo število prijavljenih presegli. V Litvi, kjer jih potrebujejo približno enako, se je prijavilo nekaj več kot 6.000 navdušencev. Lahko jih je dobiti, a težje izbrati, sploh tiste, ki so pripravljeni delati več od drugih. Ti na Adecco pokalu EX-YU so dokazali, da so takšni in, da lahko na večino računamo tudi na EP-ju v Sloveniji.”
Sledijo analize, sestanki in priprava na tekmo z Litvo
Pohvale reprezentanc na organizacijo turnirja so zelo pogoste, s čimer je Križnar zelo zadovoljen, a med drugim dodaja, da se zaveda, da ne smejo spati na lovorikah in lepih besedah. »Zdaj, ko so se glave shladile, moramo narediti temeljite analize, se dobiti z upravljalci dvorane ter nekaj težav urediti že do naslednjega dogodka, to je Telemachov košarkarski spektakel, na katerem bo 24. avgusta, ob 20.30, slovenska reprezentanca igrala z Litvo.”
Težave predvsem pri delovnih mestih za predstavnike medijev
“Dvorana je res dobra, a ima, tako kot ostali novozgrajeni objekti, nekaj pomanjkljivosti, predvsem pri izhodu gledalcev iz garaž ter medijskih prostorih. Ti so namreč zelo majhni, pri čemer največjo težavo predstavlja predvsem takoimenovana “mix-cona”, kjer se srečujejo mediji ter igralci in, ki je v Stožicah praktično ni, oziroma je na vsaki tekmi ali turnirju bolj kot ne improvizirana. Skupaj s predstavnikom za odnose z javnostmi na KZS Anžetom Blažičem in drugimi, ki poznajo delovanje medijev, že razmišljamo kaj storiti na EuroBasketu 2013, saj obstoječ sistem zagotovo ne bo mogel delovati. Novinarjev bo namreč nekajkrat več, kot jih je bilo na tem zgodovinskem turnirju v Ljubljani, pa že tu jih je bilo akreditiranih več kot 150.”
Kot je še dejal Križnar, je poseben čar turnirju dalo dejstvo, da so ekipe tekmovale za nekakšen primat na področju nekdanje Jugoslavije. »In to moramo še kdaj ponoviti, upam, da že čez dve leti spet v Stožicah.”
(povzeto po KZS)