Če želite svoje telo preoblikovati, ga narediti bolj gibkega, zahteva to bolj prefinjeno razumevanje. Tako pridobljeno ravnotežje vam bo dalo na razpolago nove vire energije: zadostuje že, da prebudite določene mišice in nekatere druge neuporabljene telesne dele, in tako sprostite zdaj preobremenjene dele. Umirjeni ljudje postanejo bolj dinamični, tisti pa, ki so živčni, se pomirijo.
Piše: Urška Murn
Kdo še ni doživel tega občutka, ko je človek v ravnovesju sam s seboj in z vsem, kar ga obdaja? Bežen trenutek, ki ga človek nikoli ne pozabi! V naših rokah je, da si zavestno ustvarimo take trenutke.
Človek je uravnotežen, kadar stoji na dveh nogah, kadar visoko nosi glavo, kadar se drži vzravnano in se nemoteno giba okoli svoje osi, kadar gre tja, ker mu najbolj ustreza.
Opozorilo !
Bodite previdni. Zase lahko nekaj storite, ne da bi se pri tem poškodovali. Nadzorujte vsak gib in ga prilagodite svojim zmožnostim. Najboljše zdravilo je izogniti se vzrokom poškodb.
A) PLJUČA
Od prvega krika do zadnjega izdiha se vsakdo zaveda pomembnosti dihanja: Dih je življenje.
Kakovostno dihanje oskrbuje s kisikom vse celice telesa, ki so glavni porabnik, lažje in boljše pošiljajo sporočila po telesu.
Zdrav, sproščen in srečen posameznik diha s polnimi pljuči. Prav nasprotno pa tesnoba zavira dihanje: poglejte, kako dihajo nemirni, plašni in razdraženi ljudje. Če želimo biti umirjeni in samo-obvladani, je torej nujno, da znamo nadzorovati svoje dihanje. Dih odpre poti duše, dober nadzor nad dihanjem je vir življenja.
Pustite si dihati !
: Zleknite se na tla, na preprogo, pod glavo si položite blazino in ... dihaje !
: Ničesar ne počnite, bodite nekaj trenutkov pri miru.
: Zaprite oči in mirno dihajte, brez napora. Sprostite se in na nič ne mislite, da boste lažje opazovali, kaj se dogaja med dihanjem. Vzemite si čas. Občutili boste, kako dihalni gibi narahlo in brez prestanka masirajo notranjost vašega telesa.
: Počasi začnite hraniti svoje moči. Prepustite se dihanju in tišini.
: Opazujte sedaj, kakšno je vaše novo dihanje. Kaj občutite? Ali občutite olajšanje, sproščenost?
B) HRBTENICA
To je naše »drevo življenja«, os, okoli katere je razporejeno naše telo in po kateri teče hrbtenjača, ki se na izhodu spremeni v živce. Zanemarjati jo izgovorom, da je zadaj v hrbtu in da je ne vidimo, nas kratkoročno izpostavlja hudim posledicam.
Pokončna drža človeka, znak napredka v razvoju v primerjavi z živalmi, ima to šibko točko, da je človekovo ravnotežje zaradi tega manj trdno.
Telesna shema
Lezite na tla, na preprogo
: S palcem in kazalcem se dotaknite prvega vretenca pod lobanjo: opazujte njegovo velikost. Obkroženo je z mišicami in živci, vendar lahko začutimo, da je nameščeno zadaj za sapnikom.
: Z mislimi sledite dolžini svoje hrbtenice, ki se začne pod lobanjo, nato poteka preko sedmih velikih in ploščatih vratnih vretenc, na katerih počiva glava, se spusti preko dvanajstih hrbtnih vretenc, na katera so pripeta rebra. Še nižje je pet ledvenih in nato pet zraščenih vretenc, na koncu trtica, ostanek nekdanjega repa. Bodite pozorni na oba zgloba, na tilniku in na ledvenem delu. Vstopite v svoje telo, opazujte se!
: Roke se sproščeno ob telesu, dlani obrnjene k tlom. Potegnite stopala k zadnjici, kolikor najbolj morete.
: Spustite ramena,da se sprostijo, telo naj se prilepi na tla.
: Ne da bi vzdignili glavo s tal, iztegnite tilnik, kot da vas kdo vleče za ušesa.
: Močno potisnite tilnik kvišku, komolce k tlom in navzven. Stopala so čvrsto na tleh. Ne stiskajte čeljusti in ne dihajte ...
Telovadite, ne da bi se premikali
Stoje. Dvignite se tako, da se rahlo zasučete na stran, nikoli naravnost naprej.
a) Stopala in noge so vzporedno. Noge razširjene v širini medenice.
b) Kolena so mehka (čisto rahlo pokrčena), stisnite medenične kosti. Opazili boste, da se stopalni lok dvigne in da se kolena obrnejo navzven. Glejte naravnost naprej.
c) Zamislite si, da nekdo pleza na vaša ramena, vi pa ste za glavo obešeni pod strop (pazite na podbradek). Iztegnite vrat, trebuh potegnite noter.
d) Obe roki dajte za hrbet, prsti so obrnjeni navzven, zapesti iztegujte navzdol.
C) STOPALA
Ne trpinčimo jih več! Živimo naravno, kajti stopala so naše korenine, naš stik z zemljo ob vsakem koraku, in kot vsake korenine so temelj ravnotežja našega okostja. Zasledila sem francoski rek, ki pravi, da je nekdo » neumen kot noge«. To se mi zdi zmota, saj stopala, ta mojstrovina natančnosti in mehanike, instinktivno vedo, kje je njihovo mesto.
Stopala so predaleč od glave. Pozabljamo jih, ne znamo več razbrati njihovih občutkov. Pogosto so zaprta v neudobne čevlje. Tako ne morejo drugega kot hirati in šele bolečine nas spomnijo, da spadajo k našemu telesu. Tako kot hrbta, ki nase opozori pele z bolečinami, tudi svojih stopal od prvega koraka naprej ne pogledamo več.
Sedaj pa hitro, vzemite teniško žogico za stopalni lok in še eno manjšo za pod prste. Žogice valite po celi dolžini stopal, levo nato še desno. Predstavljajte si, da je žogica povlečena s snovjo, ki jo želite vtreti v stopalo. Počasi nadaljujte s krogi, nato valjajte pod vsakim stopalom. Ne pozabite na skrajni rob pet, nato pod prsti, ki se bodo razmaknili. Valjajte tudi po zunanjem in notranjem robu stopal.
Tako lahko čudovito zmasirate vse notranje organe. Potrebno je le nekaj minut vadbe zjutraj in zvečer. Ta vaja sprošča, pomirja, odpravlja utrujenost in tesnobo.
Čisto počasi začnimo iz srca odstranjevati vse skrbi, pustimo ob strani probleme in si recimo :
» Temu se posvetim, ko bo čas za to,
živim samo za sedanji trenutek,
stran od sebe podim strahove,
Jaz sem Jaz, tu sem in dobro sem."
]]>