Mogoče jih je preobrazila družba. Kot kameleon, ki spremeni barvo, da je manj opazen, je sodoben moški spremenil načela in prepričanja iz istega razloga: da ne bo izstopal.
Ne ločim več, če je fant star dvanajst ali petindvajset let. Vsi so mi isti, generacija mladuncev, ki naj bi nas sčasoma zamenjala, moški v nastajanju, napaka v razvoju. Vedno tesno objeti drug z drugim, da si lahko na ušesa šepetajo negotovosti danega trenutka. Bljak, bljak! Samo ob misli na to mi gre na bruhanje, pa se pravkar sladkam z riževo čokolado, meni vedno ljubim prigrizkom.
Verjetno so taki zato, ker so brez hrbtenice. Verjetno zato, ker jih mame še vedno ujčkajo, čeprav so se že tretjič vpisali na drug faks, tokrat nekaj visokošolskega. Mogoče zato, ker nikoli v življenju še niso dobili po pički. Figurativno in dejansko. Morda zato, ker so vajeni sporočati svoje težave tisočim sledilcem obenem, kajti težave enega so težave vseh. Najraje bi vsem kupil tampone.
Potem pa se čudijo, da so brez ženske. Ženska potrebuje nekoga, ob katerem se bo počutila varno. Nekoga, ki ne bo imel več težav kot ona. Nekoga, ki ne bo tekel k zdravniku vsakič, ko bo kihnil dvakrat zapored. Nekoga, ki bo vedno sam prijel težke stvari, ne da mu bo to morala reči. Nekoga, ki ji bo vsakič posebej pridržal vrata. Nekoga, ki jo bo peljal na ples in ne bo sedel na svojem sedežu ter s prstom kazal na drugega, ki pa tega plesa ne zna preveč dobro. Nekoga, ki ne bo govoril več kot ona in se »rihtal« za ven dlje kot ona. Ogledalo v kopalnici je ponavadi premajhno za dva.
To bi lahko našteval do onemoglosti, ampak s tem bi le olajšal delo nekaterim, ki v svojem življenju niso ugotovili še čisto nič. Moški brez ženske ni pravi moški. Pičkohvatac je pičkin dim. Število bejb, ki si jih položil, ni vredno povsem nič, če se vsak drugi dan zbujaš sam. Srečen samec, dobra šala. Nihče ni samec zaradi tega, ker si tako želi, ampak ker ni sposoben obdržati ene prave. Lov zna biti zanimiv nekaj časa, ampak saj veste, kako je s tem: vsak jager gre slej kot prej v penzijo. In velika večina njih je pijancev, ker samota zna biti prava kurba.
In ne morem se znebiti občutka, da vsi rinejo vsem v rit. Toliko sisanja, da boli glava. Sisanje šefu v službi, sisanje kul kolegu na pijači, sisanje tašči, nenazadnje se sisajo še samemu sebi. Veste, kako zahtevno je samemu sebi lezti v rit? To se zgodi takrat, ko so drugi krivi za vaše težave. On je kriv, ker nima nje. Vreme je krivo, ker ne more nikamor ven. Nima denarja, da bi si to kupil. V resnici je pa vsak sam kriv za vse, kar ima v življenju. Ker zmotno pričakuje, da stvari nekomu padejo v naročje. Tudi sranje ne nastane samo od sebe, sploh ne. Jaz vedno povem tisto, kar mislim, ne glede na to s kom se pogovarjam. Ne zanima me zavijanje misli v celofan, zato da bodo vsem povšeči. Kdor stremi k temu, da bo vsem všeč, bo pogorel po celi črti.
Ampak kot je vedno s stvarmi, ki so v pomanjkanju: manj nas je, bolj smo cenjeni. Bolj poženstveni boste vi, bolj možati bomo mi. Ker se je treba boriti za pravega moškega kot se je treba boriti za dobro žensko: ne enih ne drugih ni nikoli dovolj.
V osrčju kanadskih prerij, v južni Alberti, Drumheller Valley obiskovalcem ponuja edinstveno paleto spektakularne pokrajine. Ceste te odpeljejo v popolnoma drug svet – v svet osupljivih kontrastov med globoko preteklostjo in razburljivo sedanjostjo. Dolga polja nenadoma nadomestijo strmi suhi grebeni, katerih plasti je izoblikovala stoletna erozija časa, vetra in vode. Skoznje pa mirna reka Red Deer nežno naredi svojo pot in odpira nešteto priložnosti za popotnike.
Badlands – slaba zemlja. Zemlja, kjer ne uspeva nič. Gre za tip suhega terena, kjer so bile mehkejše sedimentne skale in glinena zemlja izpostavljene močni eroziji. Gre za teren vulkanskih kamnin, kjer najdemo kanjone, soteske, jarke, hoodooje in druge podobne geološke oblike, ki nam nudijo čudovit barvni zaslon.
Kanadske badlands so dom zahodnih avantur. Unikatna pokrajina, slikovite poti, dinozavri.
Royal Tyrrell Museum
Po krajšem sprehodu v objemu prečudovite slabe zemlje sva upoštevala nasvet Lonely planeta, ki pravi: “No trip to Alberta is complete without visiting one of the preeminent dinosaur museums on the planet.” Royal Tyrrell Museum je tudi edini muzej v Kanadi, ki je namenjen eksluzivno znanosti paleontologije. Poleg ene največjih svetovnih razstav dinozavrov muzej ponuja široko paleto ustvarjalnih, zabavnih in izobraževalnih programov, ki prinašajo prazgodovinsko preteklost nazaj v življenje.
Največji dinozaver na svetu
“There is nowhere quite like the Drumheller Valley!” pravijo. Da bi bilo temu res tako, so v deželi prazgodovinskih zveri postavili še največjega dinozavra na svetu. Anatomsko gledano gre za samico Tiranozavra rexa, ki je sicer štiri in polkrat večja od dejanskega dinozavra, saj je visoka 26 in dolga 46 metrov. Mogočna velikanka je skoraj v celoti izdelana iz jekla in tehta dobrih 66 ton.
Wild west
Muzej naju je naredil lačna. Lačna novih pogledov, novih raziskovanj. Tako sva se odpravila v naravo, proti kanadskemu Grand Canyonu. Pot nama je naenkrat prekrižala reka. Cesta se konča in nato nadaljuje na drugem koncu reke. V vodi naju je že pričakoval majhen ‘trajekt’. Trajekt Bleriot povezuje dva dela Severne dinozavrove poti, ko prečka reko Red Deer. Stvar izgleda bolj kot velik splav, zasnovan pa je bil že leta 1913, da bi zagotovil osnovno prevozno storitev, kot tak pa je deloval tudi kot glavno socialno vozlišče v dolini Drumheller. Zapeljala sva na brezplačni trajekt, ki sprejme okrog 10 srednje velikih avtomobilov, in se podala na 105 metrov dolgo plovbo do drugega brega.
Ne le danes, tudi nekoč so konji igrali pomembno vlogo v zahodni kulturi. In tako sta tudi dva izmed najlepših kanjonov povezana s temi elegantnimi živalmi. Najbolj priljubljen je Horseshoe kanjon, ki je ime dobil po svoji podkvasti obliki. Prečudovit pogled na raznobarvne plasti, ki očem govorijo svojo stoletno, tisočletno, milijonletno zgodbo o nastanku. Od tu naju je ravna cesta odpeljala naprej ...
… Tja, kjer se srečajo svetlo rumena polja oljne repice in velikanske oljne črpalke. Tja, kjer badlands zaživijo v vsem svojem sijaju. Tja, kjer se nahaja kanadski Grand Canyon. Horsethief kanjon. Ta je poimenovan po ameriških tatovih konj iz starega zahoda, ki so ga uporabljali za skrivališče in skrivno pot do kupcev v kanadski Alberti. Kanjon mnogih poti, po katerih se zlahka izgubiš …
Okameneli velikani
Dolina Drumheller obiskovalcem ponuja mnogo in še več. Prava paša za oči pa so nenavadno oblikovane skale, imenovane hoodooji, ki nastanejo z erozijo. Da se hoodoo, ki se navadno dviga od 5 do 7 metrov visoko, oblikuje, je potrebnih na milijone let. Gre za peščeni steber, ki počiva na debelem dnu skrilavca in je na vrhu pokrit z velikim ploščatim kamnom. Te trde skalne kapice pred erozijo ščitijo mehek peščeni steber pod sabo, zato je geološka zgradba hoodoojev v obliki gobe. So zelo krhki in se lahko zlahka sesujejo, če se njihov temelj omaje (z drugimi besedami, plezanje strogo prepovedano).
Ime ‘Hoodoo’ sicer prihaja iz besede ‘vudu’, ki smo jih tem geološkim formacijam dali Evropejci. Indijanci pa so verjeli, da so hoodooji okameneli velikani, ki so ponoči oživeli in bruhali kamenje v vsiljivce.
Ghost town
Postanek, ki ga po prerijskem raziskovanju ne gre zamuditi, pa je malo mestece Wayne. Del filma Shanghai Noon z Jackiejem Chanom so tu posneli in na stotine Harley Davidson navdušencev se tu sestane vsako poletje na Wayne reliju. Mestni Last Chance Saloon je ena zadnjih kavbojskih relikvij v Alberti. Vonj tobaka v zraku, strelne luknje v stenah, in če naročiš steak, si ga sam spečeš na enem od žarov na terasi. You really can't get more Albertan than that!
Da prides do mesta duhov (ime, ki se je Wayna prijelo zaradi naglega upadanja števila prebivalstva – trenutno številka znaša le 27), moraš prečkati 11 enosmernih mostov. Ti so mestece vpisali v Guinnessovo knjigo rekordov, saj tu najdemo največ mostov na najkrajši razdalji.
Badlands v Alberti so edinstvena popotniška in turistična destinacija v kanadskem divjem zahodu. To je kraj, kjer pozabiš zajeti sapo. Kraj, ki te posrka vase in na tebi pusti pečat. V njegovo paleto barv sva se ujela tudi midva.
"Sama sem svoje poglavje v Londonu začela kot au pair, varuška, za eno leto pri družini, ki me je sprejela kot svojo – še vedno se vračam k njim vsaj dvakrat na leto. Moram priznati, da sem bila zelo navdušena ko sem prispela (z enim samim kovčkom, zdaj imam opremljeno celo stanovanje!), tako da nekega strahu niti ni bilo, je bila pa au pair služba moja odskočna deska," obuja spomine Manca, ki je po svojem prvem obisku Londona odšla nazaj v Slovenijo in doživela utrip študentskega življenja v Ljubljani. A le za hip.
Pogumno in odločno na poti k sanjam
"Že od prvega dne študentskega bivanja v Ljubljani sem vedela, da to ni to. Svet je ogromen in ostati v slovenskih mejah je za moje pojme grozno zadušljivo. Seveda, to sporočiti najbljižjim ni bilo lahko in zato sem jaz pogumno po prvih nekaj mesecih pustila fakulteto v Ljubljani, začela iskati družino, pri kateri bi bila au pair, in kupila letalsko karto – šele potem sem začela z razlago in pregovarjanji z najbližjimi. Ampak, tako razmišljam, včasih je potrebno zbrati malce poguma in slediti sanjam, ne glede na to, ali se drugi s tem strinjajo ali ne."
Svoboda in udobje za dušo
In pred dobrimi tremi leti je tako res odpotovala. Delno tudi zato, ker se je želela plesno izobraževati. London je pač za takšne ljudi, ki brez plesa ne morejo živeti, idealen kraj, saj raznih delavnic ne manjka. V tem času, odkar je zdoma, je med drugim je delala tudi v McDonaldsu, zdaj pa – kot pravi sama! - ima svojo sanjsko službo in končuje zadnji letnik fakultete. "Moje življenje je trenutno tipično nerutinsko, ampak zelo zadovoljivo. Trenutno pišem diplomo in končujem študij kreativnega pisanja (Bachelor Honours degree). Hkrati delam v Lush cosmetics, katerega imamo tudi v Ljubljani in Mariboru. Lush je bil delček mojih sanj in začrtanih ciljev in zelo sem vesela, da sem del tega že skoraj dve leti!" Kot dodaja, ji London predstavlja svobodo in udobje, "Pa ne po zunanjem videzu, ampak navznoter. Sama sem se vedno bolje počutila, če sem govorila angleško kot slovensko in izražanje v angleščini je zame zelo pomembno, tudi pri psihičnem razvoju."
Ples ostaja njena strast
Kot članica plesno – navijaške skupine Afne je že kot dijakinja "rasturala" na parketu, del svojega življenja pa plesu posveča še danes. "Kadar nisem v službi ali na fakulteti, večino časa preživljam v plesnih delavnicah, poleti pa si tudi vzamem čas in kot prostovoljka plesno poučujem mlade."
Delo krepi telo in duha
Kadar ima čas in ko jo povabijo, dela tudi v Karantania Delicatessen, ki je ena izmed stojnic, kjer se prodaja slovenska hrana. "Če se nahajate v Londonu, jo definitivno morate preizkusiti (v Southbanku Čez vikend in Covent Gardnu ob četrtkih)," dodaja Manca, ki ob vsem naštetem ureja tudi svoj blog. "Da ne boste mislili, da je to kaj nenavadnega – imeti dve ali tri službe je tu čisto normalno!" Kot še pravi, so Slovenci v Angliji zelo spoštovani zato, ker smo navajeni trdo delati. Vseeno pa prilagajanje na novo okolje ni bilo lahko. "Najtežje se je bilo navaditi tipičnega angleškega slenga, ki se ga žal v Sloveniji ne da naučiti. Pri tem mi je najbolj pomagala družina, pri kateri sem bila au pair, sošolci iz fakultete in pa moji sodelavci. Vsak dan se naučim česa novega. Držim se pa tudi pravila, da se je potrebno učiti na svojih napakah, tako da sem se večino stvari naučila prav sama."
Če jo obiščete, jo obdarite s Čokolinom ali Cedevito
V Slovenijo ne prihaja pogosto. Pa ne zato, ker ne bi želela, ampak ob vsem, kar počne, ji ne znese. Enkrat letno pride domov, za en teden. Če bi jo leto dni nazaj vprašali, kaj pogreša, bi rekla, da slovensko hrano. A stvari se spreminjajo. "Zdaj sem že par mesecev navajena na vegansko hrano in že kakšno leto prej sem bila vegetarijanka, tako da mogoče se mi včasih poželi kakšen Čokolino ali Cedevita, to je pa vse. Drugace pa pogrešam naravo in zelenje Slovenije in občasne izlete na morje."
Študij dražji, a kakovostnejši
Ko jo povprašam o nekaterih bistvenih razlikah s Slovenijo, mi pričakovano odgovori, da je London definitivno dražji v vsakem pogledu, ampak so zaslužki temu primerni. Angleška minimalna plača je 1190 evrov, slovenska 784 evrov. Tudi šolanje je drugačno. "Medtem, ko tu plačujemo £3000 (od lani £9000) za šolanje (s tem, da imamo člani EU zagotovljeno državno posojilo), je pri nas študij večinoma brezplačen. Seveda se pa s tem tudi razlikuje kvaliteta študija – v Sloveniji je študij veliko bolj obširen kot tu in po mojem mnenju je ravno to razlog za nezadovoljnost slovenskih študentov," pojasnjuje. Tudi glede nočnega življenja je v Londonu popolnoma drugače. "A ker sem človek, ki hodi ven enkrat na mesec, kadar mi urnik dopušča, ne morem predstaviti realne razlike med Londonom in Slovenijo."
Anglija tudi njena duševna terapija
Manca ne skriva dejstva, da je bila kot najstnica zelo problematična. Imela je hude probleme z anoreksijo in depresijo. "Nisem se zavedala, kako resne so bile te težave, dokler nisem stopila 'iz sebe' in odšla v London. Takrat se je šele začelo duševno zdravljenje. Vedela sem, kako nesrečna sem bila v Sloveniji in končno sem zadeve vzela v svoje roke. "Choose your own happiness" je rek, katerega se držim še danes. Postala sem veliko bolj samozavestna, samostojna in na svet gledam drugače. Prejšnji problemi sedaj ne obstajajo več. Definitivno sem tudi bolj odprta in manj kritična glede vsega in nasploh gledam na življenje drugače – bolj svobodno. Ko metaforično enkrat padeš v vodo, ti ne preostane nič drugega kot plavati na površje ali utoniti. Sama sem se odločila, da splavam in se rešim."
Domov le na oddih
Zanjo je tudi zato Anglija sanjska dežela. Ponudila ji je "terapijo" in možnost, da na življenje zdaj gleda bolj veselo. "Nekoč želim živeti tudi na drugih lokacijah, ampak trenutno vidim Anglijo kot svoj dom. V prihodnosti, če bom le lahko, si bom pridobila britansko državljanstvo. Slovenija bo vedno ostala kraj, kamor se bom lahko vračala, ampak moje poslanstvo je v Angliji."
Kaj bi svetovala mladim, ki želijo zapustiti Slovenijo?
Manca pravi: "Sledite svojim sanjam. Velikokrat sem dvomila v svoje podvige in če ne bi, se bi preselila že prej. Starši in vsi ostali bodo razumeli, če si začrtate jasne cilje. Slovenija je majhna in vem, kako udobno je biti doma in cepeti za štirimi stenami, ampak pravo življenje vidiš šele, ko si popolnoma prepuščen samemu sebi in neodvisen od drugih – takrat šele začnes odkrivati samega sebe."
In za konec še Mančino sporočilo v angleščini, ki je pomagalo tudi njej, ko je bila "na dnu"... Kot pravi, je bilo tudi to nekaj, kar je še pospešilo njeno selitev v London:
"When you want a thing bad enough to go out and fight for it,
To work day and night for it,
To give up your peace and your sleep and your time for it;
If only the desire of it makes your aim strong enough never to tire of it;
If life seems all empty and useless without it,
And all that you dream and you scheme is about it;
If gladly you'll sweat for it, fret for it, plan for it,
Pray with all your strength for it;
If you'll simply go after the thing that you want with all your capacity,
Strength and sagacity; faith, hope, and confidence, stern pertinacity;
If neither poverty nor cold nor famish nor gaunt
Nor sickness or pain to body or brain can turn you away
From the aim that you want;
If dogged and grim, you besiege and beset it, you'll get it!"
19-letna Jana Horvat iz Krškega je pred dobrim tednom dni na zelenici pod Portovalom s soigralkami iz Ženskega nogometnega kluba Krka visoko dvignila pokal za osvojitev še enega naslova državnih prvakinj ter ponosno okoli vratu nosila zlato medaljo. Te dni se ubada z maturo, konec julija pa bo odpotovala na študij v Ameriko. »Tam je ženski nogomet še bolj razvit kot moški, imajo močne lige in bo tako priložnost za igranje močnih tekem,« pravi Jana, ki se za odhod v tujino ni odločila čez noč. Iskala je informacije po internetu (našla je približno 50 različnih fakultet) in izbrala kolidž v Tennesseeju, mestu z 10.000 prebivalci, kjer pa jih je večina študentov. »Podnebje je takšno kot v Istri, torej zelo ugodno za treninge in za življenje samo,« pojasnjuje. "Hkrati pa ni bila želja iti v neko veliko mesto, temveč raje v kraj, kjer bo res v ospredju nogomet in študij."
Ne bo potovala sama
Študirala bo »Exercise science and wellness«, nekaj podobnega kot je pri nas Fakulteta za šport, a še vedno s poudarkom na treningih športne panoge, ki se ji ne more upreti. V Ameriko ne potuje sama, vsaj nekoliko ji bo domotožje omilila kolegica iz reprezentance, Mariborčanka Dominika Čonč. Za to, da sta bili dekleti sprejeti na University of Tennessee at Martin, sta morali uspešno rešiti teste iz angleščine, pogoj je tudi uspešno dokončana srednja šola. Začetek avgusta ju že čakajo priprave in prvi pripravljalni turnirji na Floridi. »Sezona se bo začela septembra, tekem bo veliko, na vsake tri dni, precej bo tudi potovanj. Dobro pa je to, da bo v ekipi širok izbor igralk in da bo na vsaki tekmi možnost menjave, s tem pa tudi možnost počitka.«
Študij v Ameriko ni mala stvar
Jana se zaveda, da bo marsikaj drugače. »Gre za velik izziv, nobena od slovenskih nogometašic se doslej na študij v Ameriko še ni odpravila. Velika pa je tudi možnost, da bom šla lahko po štirih letih študija igrat nogomet profesionalno, kdo ve, morda pa podpišem kakšno profesionalno pogodbo.« V ekipi univerze, ki jo bo obiskovala, so že prijavljene tudi igralke iz drugih evropskih držav - dve iz Anglije, ena iz Danske in Škotske, druge so Američanke, trener pa je Irec. Še ena zanimivost, ki je Jana ne more izpustiti: "Študij v Ameriki me bo stal polovico manj kot v Ljubljani. Leto dni študija v Ameriki stane 38.000 dolarjev in to mi bo vse pokrila fakulteta, ki me štipendira. Imela bom plačano bivanje, šolanje, prehrano, vse učbenike. Smešno, ampak študiranje v Ameriki je bistveno cenejše kot študij v Sloveniji."
Kako so novico o odhodu v tujino sprejeli njeni starši?
»Oče je bil navdušen in me podpira, mami pa je ob novici reagirala skeptično oziroma sploh ni verjela, da resno mislim. Počasi dojema, da gre zares oziroma da je že vse odločeno.« Prav zaradi navezanosti na dom Jana že za Božič načrtuje prvi povratek v domovino. »Psihično je to obdobje pred odhodom res težko. Po eni strani si zelo želim, da končno odpotujem, po drugi strani pa mi je težko zaradi družine in prijateljev. Vendarle ne grem le za 14 dni na morje,« pravi Jana. Če bo šlo vse po načrtih, bi lahko po končanem študiju podpisala profesionalno pogodbo in ostala v Ameriki še nekaj časa. »Drugače pa se absolutno mislim vrnit domov, a vprašanje je, kakšno bo takrat stanje v slovenskem ženskem nogometu.«
»Njen odhod me ne preseneča. Vedela sem, da bo odšla v tujino, ko sem izvedela za Ameriko, sem bila res srečna zanjo. Tam se bo veliko naučila, priložnosti bo dovolj. Se mi zdi, da se soigralke sploh še ne zavedamo, kako daleč odhaja in kako jo bomo pogrešale,« pa pravi Kristina Erman, ena od Janinih soigralk najboljših prijateljic. Hkrati dodaja, da ve, da bo Jana dala na vsakem treningu vse od sebe. »Privoščim ji uspeh in si želim, da se vrne polna energije in s konkretnimi dosežki.«
O tem, kako Jana ocenjuje letošnjo sezono in svojo kariero v ŽNK Krka ter kaj oz. koga bo ob odhodu v Ameriko najbolj pogrešala, pa v tonskem delu intervjuja:
{mp3}intervju jana horvat{/mp3}