Ste kdaj razmišljali, kako hrana vpliva na naše počutje? Ni le vreme krivo, da smo brez energije, da se nam nič ne ljubi, in da smo raje v postelji zaviti kot polh, kot pa nekje na zraku med dežnimi kapljami. Mnogi ob takih dnevih posežete po čokoladi ali drugem sladkem priboljšku. V trenutku se zaradi dviga nivoja glukoze počutimo, kot bi nas zadel val energije. Glukoza spodbuja prehajanje aminokisline (tripofana) v možgane, ta dotična aminokoslina pa je tudi gradnik nam dobro znanega serotonina - hormona sreče. Ravno ta pa je »krivec«, da smo potolaženi in srečni. Tako se psihično navadimo na ta občutek lagodja in ob prvi priložnostii, ko nas nekaj tam notri tišči, posežemo po sladkarijah. Vendar pa hrana, ki nam prinaša trenutno ugodje, ni prava rešitev za boljše počutje. Pravzaprav je to neka vrsta odvisnosti. Naučimo se hitre zadovoljitve potreb, ki imajo izvor popolnoma drugje. Deluje po principu: nisem naspana - vzamem čokolado, imam malo energije - vzamem bonbon, zunaj je nizek pritisk - grem na tortico, in tako naprej. V telo vnesemo sladkor, zabije nas val energije, kmalu pa smo še bolj »down«, kot prej. Smo res pripravljeni za tistih nekaj minut lažnega dobrega počutja tako jesti in vase nalagati škodljive stvari?
Kaj se dogaja z neporabljeno glukozo? Naše telo skladišči neporabljeno glukozo in jo hrani za kasnejše potrebe po energiji. Kadar v telo ne vnašamo dovolj drugih pomembnih hranil, naše celice zaužitih kalorij ne zmorejo več pretvarjati v energijo. Tako se začnemo rediti, kilogrami se nalagajo in pojavljajo se številne zdravstvene težave, ki so povezane s prekomerno težo. Za pravilno delovanje celice morajo imeti na voljo različne minerale, vitamine, nenasičene maščobne kisline in aminokisline, ki jih lahko pridobimo le z uravnoteženo in pravilno prehrano. Ob slabih in napornih dnevih raje posezite po zdravi hrani ali po oreščkih, ki vam bodo prav tako dali energijo, pa tudi počutili se boste bolj srečni, saj vam psiha ne bo »težila« – bravo, da si pojedla celo čokolado!
Sama sem zdaj 14 dni jedla ogromno sadja in zelenjave (veliko več, kot sicer) in lahko rečem, da sem se že drugi dan počutila bolj lahkotno, zadovoljno, notranji monologi so utihnili,... Telo se očisti od znotraj in vse to vpliva tudi na razmišljanje in slabo vest. Med tednom sem vključila tudi šport v svoj vsakdan.
V enem od vikendov, ko je bilo slabo vreme, sem se odločila dati glasbo kar se da na glas, vzela krpe, metlo, čistila in se lotila plesno-pevskega čiščenja stanovanja. Boste rekli, da to ni telovadba? Pa še kako je. Namesto nerganja, kako se vam ne ljubi in koliko je za počistiti, si predstavljajte, da ste v filmu, kjer mora vse biti doživeto in odigrano na polno. V čiščenje boste vložili veliko več energije, kot bi sicer, če pa zraven še zapojete z vsem srcem, verjemite, da boste še bolj srečni in potolaženi. Stari modreci so vedno govorili, da se je potrebno vsaj 1x na teden z vso močjo dreti ali peti. S tem sprostimo napetosti in krče, ki jih čutimo v sebi.
Ena od možnosti vadbe je tudi nočni sprehod ali lahkotni tek. Tišina, mir in ulice, ki pripadajo samo tebi, dajo še dodaten zagon. Živim v samem strogu centra mesta in nočni tek je zame posebno doživetje. Lučke, zvok tekaških copat, sem pa tja se sliši kakšen veseljak, ki se odpravlja na žur ali z njega in ulice, ki so »odprte«, saj na njih ni gneče ljudi. Po teku sem spila še kokosovo vodo iz mladega kokosa. Kokosova voda ima pestro sestavo mineralov, kot so kalcij, železo, mangan in magnezij. Bogata je z vitamini A, B in C, ki deluje antioksidantno. Kokosova voda in kokosovo mleko nista ena in ista tekočina. Razlika med njima je starost sadeža, pri kateri izločimo iz njega tekočino. Kokosova voda pa je tudi odličen naraven izotonik in deluje razstrupljevalno. Krasen dodaten efekt po športu.
Spremljajte Sando tudi na Facebooku: https://www.facebook.com/preko.zabave.do.popolne.postave