Ena možnost je, da plačuješ za oglase, a lahko zapraviš veliko denarja, ni pa pravega učinka na sponzorirane objave. Druga možnost pa je, da z dobro vsebino in nekaj premišljenimi potezami poskrbiš, da bodo tvoje objave kljub obilici vsega, kar dnevno zasledimo na družabnih omrežjih, vseeno opazne.
Nekaj namigov, primernih predvsem za samostojne podjetnike in manjša podjetja/organizacije:
- FACEBOOK STRAN ni isto kot OSEBNI PROFIL: Če se ukvarjaš s kakšno dejavnostjo ali želiš povečati prepoznavnost vašega izdelka/storitve, poskrbi za urejeno, ažurno, zanimivo FB stran. Objavljaj zanimive vsebine – ne vedno pisati le o sebi in ponudbi, pomembno je namreč sprožati komunikacijo in biti družaben. Seveda lahko o svojem delu pišeš tudi na svojem osebnem profilu, a vedi, da je osebni profil nekaj drugega kot poslovni profil. Enako velja za druga družbena omrežja.
- PODATKI O PODJETJU/ORGANIZACIJI: Še poznaš koga, ki brska po tiskanem telefonskem imeniku? Jaz skorajda ne... Spletni brskalniki in iskanje informacij po internetu pa je del vsakdana. Zato poskrbi, da boš imel na svoji FB strani oziroma na katerem koli družabnem omrežju navedene informacije kot so: kontaktna tel.št., naslov (+ zemljevid), e-pošta, delovni čas... Tudi na priporočila in reference ne pozabi.
- BODI KORISTEN ZA UPORABNIKE: Poskrbi, da bo tvoja spletna stran oziroma kakršen koli profil na družabnih omrežjih jasno razumljiva uporabnikom. Razmišljaj o tem, kako lahko z objavami koristiš tistim, ki spremljajo tvoje objave, ne objavljaj le ponudb in akcij. Preveč razpršene objave pa tudi niso dobre, saj v tem primeru uporabniki ne vedo, kaj bi kliknili oziroma kaj jim pravzaprav želiš povedati.
- KDOR IŠČE, TA NAJDE: Prepričaj se, da pri objavah na spletnih straneh kar najbolje uporabljaš ključne besede, meta opis, oznake, sorodne povezave, da o naslovih ne govorimo. To so sicer malenkosti, ki pa so ključnega pomena, ko nekdo v različnih iskalnikih poizveduje za storitvijo ali produktom, ki ga ti ponujaš.
- ZANIMIVA VSEBINA: Če prodajaš nek izdelek, ne objavljaj le njegovih slik in objav o akcijski ponudbi. Ne pozabi, uporabnika zanima, kakšno korist bo on imel. Če pišeš blog, naj bo v njem kaj, kar lahko drugim pomaga na poti do zastavljenega cilja, saj boš s tem morda sprožil pri uporabniku reakcijo, da tvoj zapis deli dalje.
- CELOSTNA PODOBA IN PREPOZNAVNOST: poskrbi, da imaš tehnično dovršen in modern logotip, da so slike, ki jih objavljaš, kakovostne in dizajn takšen, da jasno sporoča informacijo tvojim uporabnikom. Mnogi na urejeno celostno podobo velikokrat pozabijo, sploh ker je treba z to najeti strokovnjaka, grafičnega oblikovalca, programerja ipd. »BRANDING« je torej izredno pomemben dejavnik uspeha.
- PRIPOROČILA: Reci prijateljem, sorodnikom, znancem, ljudem, ki so že sodelovali s tabo oziroma te poznajo že dlje časa, da ti napišejo priporočilo, ki ga seveda javno objavi na spletni strani ali družabnem omrežju. Ne skrivaj torej tega, kaj si že počel v preteklosti, kakšna znanja in delovne izkušnje si nabral. Če si prejel kakšno nagrado ali certifikat, pa je sploh dobro, da za to izvejo tudi drugi.
- E-MAIL MARKETING: Ne pozabi obveščati svojih prijateljev in uporabnikov o novostih, akcijah, nagradnih igrah... E-novice lahko pošiljaš enkrat tedensko ali enkrat mesečno, po potrebi lahko tudi večkrat mesečno, a ne prepogosto. Ni potrebe, da v e-novice vključiš prav vsako podrobnost, kakor tudi ni dobro, da napišeš predolg tekst... je pa priporočljivo, da vključiš različne povezave, saj se potem vsak uporabnik posebej odloči, ali ga stvar zanima in o njej prek povezav izve še več, ali ne.
- PROMOCIJA NA DRUŽBENIH OMREŽJIH: Če pišeš blog ali ustvarjaš vsebine na spletni strani, nikar ne pozabi na ikone, ki bodo tvojo objavo povezale z družabnimi omrežji. Tako bodo bralci lahko že s klikom ali dvema delili tvojo objavo na različnih platformah.
In nenazadnje, pa ne najmanj pomembno: ne pozabi, nihče ne zmore sam vsega in nobena zgodba o uspehu se ne rodi čez noč! Vsi imamo svoje močne in šibke točke, ne spoznamo se vsi na vse. Zato ti naj ne bo nerodno prositi za pomoč kolega, sorodnika, prijatelja, za katerega veš, da se spozna na določeno področje. In seveda, pri kakšnih bolj kompleksnih stvareh, najemi strokovnjaka!
(povzeto po zapisu Susan Newman, objavljenem na LinkedIn-u)